KAYSERİ MODEL FABRİKA SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ

Pilli Baharat Değirmeni – Dijital Değirmen

Pilli Baharat Değirmeni – Dijital Değirmen

Kayseri Model Fabrika, kuruluş aşamasında Bakanlıkça önerilen ürünlerden pilli baharat değirmenini üretmeyi tercih etmiştir. Kayseri MF’nın değer önermesi hizmet verdiği işletmelerin üretim verimliliğini ve dijital olgunluk seviyesini artırmaktır. Bu sebeple üründen ziyade oluşturulan işletme oramı Kayseri MF’nın misyonu açısından daha ön plandadır. Ancak Dijital alanda bir çaba olmak üzere üretilen ürüne de dijital unsurlar eklenmesi planlanmıştır.

Ürünün geliştirilmesi konusunda da çalışmıştır. Piyasada bilinen baharat değirmenleri partüküler halde bulunan karabiber, tuz gibi ürünleri öğütmektedir.

Üründe Yapılan Geliştirmeler

Kayseri MF ekibi ürüne aşağıdaki yenilikleri eklemek üzere çalışmıştır.

  • Değirmen, sadece baharat ya da tuz değil aynı zamanda kahve çekirdeği de öğütebilecektir.
  • Değirmen, üzerinde bulunan parmak okuyucu ile kullanıcısını tanıyacaktır.
  • Ürün, bir cep telefonu aplikasyonu ile parmak okuyucu sayesinde tanıdığı kullanıcısının belirli bir dönemde tükettiği baharat ya da tuz miktarının verilerini bulut sisteminde saklayacak ve üzerinde bulunan dijital ekran ile kullanıcısının tüketimlerine ilişkin istatistikler sunacaktır.
  • Ürün aynı zamanda parmak okuyucu ile tanıdığı kullanıcısının nabız verilerini de muhafaza edecek ve bu verileri bir yapay zeka uygulaması ile tuz ya da baharat tüketimi ile ilişkilendirerek kullanıcısının sağlığı açısından tüketim miktarları konusunda önerilerde bulunabilecektir. (Örneğin nabız grafiği olumsuz seyreden bir tüketiciye dijital ekranı üzerinden “Nabız grafiğiniz olumsuz seyretmektedir, lütfen tuz tüketimini azaltın…” gibi uyarıda bulunabilecektir.)

Bu konuya ilişkin gelişmeler kamuoyu ile paylaşılacaktır.